Dünden Bugüne

Camın Tarihçesi

İnsanoğlu var olduğundan beri “obsidyen” denilen doğal camla tanışıyor. Günlük hayatta kullanılan cam ise birkaç bin yıldır biliniyor.

İlk olarak ne zaman üretildiği net olarak bilinmese de, elde mevcut en eski cam eşyalar yaklaşık olarak MÖ 2500 yıllarına ait Antik Mısır boncuklarıdır. Daha geç dönem Mısır bulgularında ise tüye benzer renkli zikzak paternleri olan cam kaplara rastlanır. Camdan, modern anlamda mozaik yapımına ise Ptolemaic devirde İskenderiye’de ve Antik Roma medeniyetlerinde rastlanır.

Cam Ambalaj

Ürünlerin en sağlıklı şekilde korunmasını sağlayan cam ambalajlar, hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Gerçek anlamda doğa dostu olan camlar, geri dönüşümleri sayesinde sonsuz şekilde kullanılabilirler.

Kokusuz olmaları, gaz-buhar geçirgenliklerinin olmaması, kimyasal reaksiyonlara girmemeleri ve şeffaf olmaları Cam’ın önemi artırmaktadır.

USP Sınıflandırma Sistemi

Amerika Birleşik Devletleri Farmakope Konvansiyonu (U.S. Pharmacopeial Convention, USP) küresel ölçekte üretilen, dağıtılan ve tüketilen ilaçlar, gıda maddeleri ve diyet takviyeleri için geçerli olan kimlik, yitilik, kalite ve saflık standartlarını belirleyen ve kâr amacı gütmeyen bilimsel bir organizasyondur. USP tarafından tanımlanan ilaç standartları ABD’de Gıda ve İlaç İdaresi (Food and Drug Administration, FDA) tarafından yürürlüğe konur ve bu standartlar halen 140’ı aşkın ülkede kullanılmaktadır.